Kėdainių rajono verslininkai, įsigiję lietuvių gamybos specialią įrangą, superka iš ūkininkų šiaudus ir gamina granules, kurias parduoda užsienio rinkose.
Lietuvos laukuose vis dar paliekama pūti daugybė javų ir kitų žemės ūkio kultūrų šiaudų (mokslininkų duomenimis, šalyje jų susidaro per 500 tūkst. tonų), nors jau seniai sukurtos technologijos, leidžiančios perdirbti šiaudus į granules. Jos yra kokybiškas ir už gamtines dujas pigesnis kuras, todėl turi itin didelę paklausą Europoje, kur veikia daug granulėmis kūrenamų katilinių. Šalies ūkininkai ir verslininkai jau ima suprasti, kad laukuose guli gausybė potencialių pajamų, todėl daugėja nedidelių šiaudų perdirbimo į granules cechų. Šią vasarą darbą pradėjo dar viena įmonė, kuri jau supirkinėja šiaudus iš žemdirbių ir eksportuoja perdirbtą produkciją.
Sklandi pradžia
Kėdainių rajone, šalia Josvainių, įrengusi cechą ir sandėlius įmonė „Kuparas“ veiklą pradėjo šį pavasarį. Vasarą buvo paleisti iš Radviliškio mašinų gamyklos įsigyti šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrenginiai ir pagaminti pirmieji bandomieji produktai - granulės. „Pirkome pernai metų susuktus šiaudų ritinius įrangai išbandyti, – pasakojo įmonės direktorius Šarūnas Neimontas. – Pirmieji rezultatai džiugina: sėkmingai pagaminome pirmąją granulių partiją, darbininkai įgijo patirties, todėl po šių metų derliaus kibsime į darbą visu pajėgumu.“
Š.Neimontas pasakojo, kad imtis šio verslo jį paskatino užtikrinta perspektyva. „Biokuro šaliai reikės vis daugiau, nes gamtinės dujos brangsta, todėl vis daugiau katilinių bus pritaikomos vietinėms žaliavoms, – įsitikinęs direktorius. – O šiuo metu mūsų laukia didelė Europos rinka, kur šiaudų granulių nauda įsitikinta jau seniai.“ Išties kitose Europos šalyse kasmet gausėja šiaudų granules naudojančių katilinių. Pavyzdžiui, Austrijoje prieš kelis metus šiaudų granules kūreno tik 6 tūkst. jėgainių, o pernai jų jau buvo 65 tūkst. „O pas mus šiaudų granulės sudaro gal 3–5 proc. kuro rinkos, tad plėtrai yra didelės erdvės“, – įsitikinęs Š.Neimontas. Granulės naudojamos ne tik pramoninėse katilinėse, bet ir buitiniams šildymo katilams, taip pat vis daugiau žirgynų Europoje šiaudų granules naudoja kraikui.
Nesudėtinga gamyba
Š.Neimontas sakė, kad pagrindinė investicija buvo granulių gamybos linija. „Radviliškyje pagaminta ir jų gamyklos specialistų sumontuota įranga patraukli tuo, kad yra naši, apima visus šiaudų apdorojimo procesus. Be to, esame tikri dėl greito aptarnavimo serviso, jei kiltų kokių nors techninių nesklandumų. Palyginti su tokios paskirties užsienio kompanijų gaminiais, radviliškiečių įranga kainuoja beveik perpus pigiau ir nenusileidžia savo kokybe“, – kalbėjo direktorius. Per pamainą du darbininkai prie granuliavimo linijos pagamina iki 8-12 tonų granulių. Šiaudų rulonai ar kitos formos ryšuliai juostiniu transporteriu patenka į draskytuvą, kuriame susmulkinami ir tiekiami į malūną, kuriame sumalami ir išpučiami į cikloną. Iš ciklono sumalti šiaudai patenka į kaupiamąjį bunkerį, iš kurio, per dozatorių ir maišytuvą - į granulių presą OGM-1,5A. Suformuotos granulės aušintuvo pagalba atvėsinamos ir transporteriu tiekiamos į pakavimo įrangą. Dažniausiai granulės pakuojamos į 600-1000 kg didmaišius. „Įrangos privalumas dar ir tas, kad naudojami EKO filtrai surenka šiaudų dulkes, todėl darbo sąlygos yra geros“ – teigė Š.Neimontas.
Galima gauti paramą
Bendrovės „Radviliškio mašinų gamykla“ pardavimų vadovas Jonas Bliudžius sakė, kad šiaudų granulių cechų vis daugėja. „Ypač džiugu, kad šiuo verslu susidomi javus ir rapsus auginantys ūkininkai, – kalbėjo jis. – Jiems šis verslas šalia ūkininkavimo yra naudingas ir tuo, kad iki tol palikinėti laukuose šiaudai dabar duoda stabilų pelną.“ Specialisto teigimu, jau yra ūkininkų, sėkmingai įsirengusių granulių gamybos cechus. „Juos vilioja ir galimybė gauti ES paramą įrangai pirkti“, –sakė J.Bliudžius. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos I ir III krypties priemones „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“, „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ bei „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ galima susigrąžinti iki 65 proc. išlaidų. Šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrenginių komplekto kaina – apie 700 tūkst. Lt. Sukomplektuoti tokią pačią kitų šalių gamintojų liniją kainuotų ne mažiau kaip 1,2 mln. Lt.
Daugiau kaip 35 metai gaminama ir pastoviai tobulinama įranga yra skirta šiaudams, pjuvenoms, durpėms, pašarų, žolės miltams bei kitoms žaliavoms perdirbti į granules.