Straipsniai

Užklausa išsiųsta sėkmingai.

Užklausos forma:

Sutinku, kad mano pateikti asmeniniai duomenys būtų panaudoti atsakant į šią mano užklausą. Taip pat esu informuotas, jog bet kuriuo metu galiu atšaukti šį sutikimą duomenų panaudojimui.

Radviliškyje gaminami kokybiški sėklų beicavimo įrenginiai

Albinas Čaplikas
VL žurnalistas
2014 m. rugpjūčio 9 d. • Nr. 64 (9392)
Valstiečių laikraštis

SBI-2.jpgŠiais laikais grūdų augintojų jau nereikia įtikinėti, kad sėklą būtina beicuoti. Tai paprasta, efektyvi ir būtina priemonė kovai su ligomis, plintančiomis per sėklą. Pastaraisiais metais vis daugiau ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių įsigyja beicavimo įrenginių. Kuriuos pasirinkti? Pagal kainos ir kokybės santykį su užsienietiška sėkmingai varžosi Radviliškio mašinų gamykloje gaminama beicavimo įranga. O štai šįmet Kaune vykusioje tarptautinėje  žemės ūkio ir maisto parodoje „AgroBalt 2014“ Radviliškio mašinų gamyklos pagamintas sėklų beicavimo įrenginys „SBĮ-2“ buvo apdovanotas parodos diplomu.

Nesigaili įsigiję
 Į sėklų beicavimą tikrai verta investuoti. Vilkėnų ŽŪB beicavimo įrenginį „SBĮ-2“ įsigijo tik šįmet, tačiau bendrovės vadovas Henrikas Zažeckas jau dabar tikina, kad pirkinys greitai atsipirks. Vis dėlto įdomu, kodėl pirko, juk kaip ir anksčiau jį galėjo nuomoti iš tokias paslaugas siūlančių firmų. „Taip, nuomodavome, tačiau nuomotojai mus tarsi pririšdavo papildomomis nuomos sąlygomis: „Nuomokis, tačiau kartu ir pirk tik mūsų tiekiamą beicą“, – atvirai kalbėjo H.Zažeckas. „Tokios sąlygos keliamos todėl, kad labiau patyręs žemdirbys žino, jog norint parinkti tinkamiausią beicą kiekvienai kultūrai, reikia įvertinti daug aplinkybių, o štai beicavimo įrenginio nuomotojai dažniausiai tokio pasirinkimo nepatenkindavo – kokį įsigyja, tokį parduoda ir dar neužmiršta uždėti antkainio“, – aiškino H.Zažeckas. Žinoma, Vilkėnų ŽŪB Radviliškio mašinų gamyklos pagamintą „SBĮ-2“ įsigijo ne tik dėl šios priežasties. „Nuomojama beicavimo įranga keliauja iš ūkio į ūkį. Tariesi dėl gavimo tam tikru laiku, bet kartais vėluoja išnuomoti, todėl sugaišti laiko. Be to, reikėdavo pasirūpinti beicavimo įrenginio transportavimu, neretai kildavo problemų dėl elektros kabelių pajungimo. Kildavo ir kitokių smulkių problemų, kurios labai trukdydavo darbus“, – prisiminė H.Zažeckas.
Vilkėnų ŽŪB įsigijo galingesnį „SBĮ -2“ beicavimo įrenginį, nes jį kartu naudoja ir vienas stambus ūkininkas. Be to, bendrovė tikisi dar padidinti sėjamų laukų plotus. O kol kas įrenginį nuomoja smulkesniems ūkininkams, kuriems neapsimoka pirkti beicavimo įrenginio.
 
Pasirinko galingesnę
„SBĮ-2“ darbo našumas, priklausomai nuo grūdų rūšies, siekia iki 10 tonų per valandą. Šį beicavimo įrenginį sudaro beico paruošimo sistema, nerūdijančio plieno beico dozatorius, reguliuojamas sėklų dozatorius, bunkeris, nerūdijančio plieno sraigtinis transporteris ir tvirtas rėmas, ant kurio tvirtinami visi mazgai. Įrenginys gana kompaktiškas: 2,5 m ilgio, 0,9 m pločio ir 2,5 m aukščio, sveria 220 kg. „Beico bako talpa – 90 l, o bunkeris – daug didesnis. Specialiai pasirinkome būtent tokią. Didesnis bunkeris mums yra kaip rezervas – spėjame pakeisti didmaišį, nereikia stabdyti iš aruodų tiekiamų grūdų srauto, todėl labai padidėja darbų sparta. Iš viso per sezoną beicuojame apie 100 t“, – aiškino bendrovės vadovas.
 
Beicavimo įranga smulkesniems ūkiams
Radviliškio mašinų gamykla gamina beicavimo įrenginius ir smulkesniems ūkiams „SBĮ-1“, kurių darbo našumas – 4 t per valandą. Tokį beicavimo įrenginį neseniai įsigijo Vilkėnų ŽŪB kaimynė – Pagynės ŽŪB. Pasak jos inžinieriaus Prano Urbučio, ši bendrovė anksčiau taip pat nuomodavo beicavimo įrenginį. Pagynės ŽŪB, kaip ir kaimynė, nesigaili įsigijusi Radviliškio mašinų gamyklos beicavimo įrenginį „SBĮ-1“. Jo veikimo principas toks pat, tik jis yra šiek tiek mažesnis: 2 m ilgio, tokio pat 0,9 m pločio ir 1,55 m aukščio, o sveria 160 kg. Cheminio tirpalo bako talpa – 50 l. Sraigtinio transporterio ir siurblio elektros variklių galingumas toks pat, kaip ir „SBĮ-2“. Be kita ko, „SBĮ-1“ galima pasirinkti su 1,5 arba 3 m iškrovimo sraigtu.
 
SBI-1.jpg
SBĮ veikimo principas
Nustačius reikiamo cheminio tirpalo kiekį, užpildomas bakas. Cheminio tirpalo padavimo žarna sujungiama su sraigtiniu transporteriu, tada įjungiami sraigtinio transporterio ir siurblio varikliai. Beicuojami grūdai beriami į bunkerį, o beicuoti grūdai iškraunami į pasirinktą tarą. Beicavimo įrenginys valdomas iš elektros variklių paleidimo ir apsaugos dėžutės. Kiek sunaudojama elektros energijos? Siurblio elektros variklio galingumas – 0,37 kW, o sraigtinio transporterio elektros variklio galingumas – 1,1 kW. Taigi įrenginys yra palyginti taupus. Ar jis patikimas, ar negenda? „Kas jame gali sugesti? Žinoma, labai svarbu beicavimo įrenginį tinkamai prižiūrėti, dirbti laikantis elementarių reikalavimų, pavyzdžiui, prieš beicuojant grūdus reikia išvalyti. Jeigu jie bus neišvalyti, ne tik nukentės beicavimo kokybė, bet ir, pavyzdžiui, gali užkimšti transportavimo sraigtą. Gerai prižiūrima technika dirbs ilgai ir našiai“, – sakė H.Zažeckas.
 

 

0