Šiaudų granulės – viena atsinaujinančio kuro rūšių, skirtų automatizuotoms stambioms katilinėms ar individualiems namams šildyti. „Nors granulės ne tokios kaitrios kaip malkos, tačiau jomis patogiau kūrenti, – aiškina pirmasis Lietuvoje šiaudų granulių gamybą pradėjęs ūkininkas Liutauras Šimėnas. – Pripildei bunkerį ir kelias dienas ar savaitę gali visai neiti į katilinę”. Jo teigimu, granulės populiarėja, o atšalus orams prekyba ypač suaktyvėja.
Anykščių rajono ūkininkas Liutauras Šimėnas buvo pirmasis Lietuvoje, išdrįsęs įsigyti ir paleisti Radviliškio mašinų gamyklos šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrenginį. Tai buvo Konstravimo institute prieš 30 metų sukurta mašina kombinuotiesiems pašarams, žolės miltų granulėms gaminti. Gamyklos inžinieriai pradinį modelį gerokai patobulino ir pritaikė ekologinio kuro: šiaudų, durpių, pjuvenų granulėms ruošti.
Gamyklos inžinierių pastangos buvo pastebėtos: 2008 metais Žemės ūkio universitete vykusioje žemės ūkio technikos parodoje Radviliškio mašinų gamyklos įrenginys buvo apdovanotas medaliu. Pasak įmonės inžinieriaus Vytauto Naujoko, granuliatoriaus darbinės matricos perkamos Vokietijoje. Granuliatorius dar naudojamas ir cukrinių runkelių išspaudoms granuliuoti. Šiuo metu tokių granuliatorių Lietuvoje jau veikia nemažai.
L.Šimėnas susidomėjo naujove ir tais pačiais metais nusipirko bei pradėjo šiaudų granuliavimo linijos montavimo darbus. 2009 metų gruodį jis pateikė paraišką paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos III krypties priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“. Bendra projekto vertė yra 600 tūkst.Lt – tiek ir kainavo viena granuliavimo linija. Paramos intensyvumas – 60 proc., nes L.Šimėnas yra jaunasis ūkininkas ir ūkininkauja nenašiose žemėse.
KPP parama pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ teikiama ūkininkams ir mikroįmonėms, užsiimantiems žemės ūkio veikla, tačiau taip pat planuojantiems imtis (ar jau vykdantiems) ne žemės ūkio verslo. Parama teikiama plačiam ne žemės ūkio veiklų ratui, įskaitant paslaugas (tokias kaip kirpyklų, siuvyklų, baldų gamybos ir kt.) ir amatus. Yra nustatytas ir pagal šią priemonę neremtinų veiklų sąrašas.
Projektas buvo patvirtintas ir granuliavimo linija buvo surinkta ir šiemet jau veikia pilnu pajėgumu – pagamina apie toną granulių per valandą. Prieš pradedant granulių gamybą apie porą mėnesių vyko paruošiamasis darbas, nuėmus javus, šiaudai buvo vyniojami į ritinius ir gabenami į greta šiaudų perdirbimo cecho esančią saugyklą. Dalį šiaudų, kad netrūktų gamybai, L. Šimėnas pirko iš aplinkinių ūkininkų. Jo skaičiavimais, kad linija būtų optimaliai apkrauta, reikėtų šiaudų iš maždaug 1000 ha. Dalį granulių nuperka lietuviai, o didesnė dalis eksportuojama į Skandinaviją.
Jaunasis ūkininkas gilinasi į mokslus
L.Šimėnas ūkininkauti pradėjo 2004 metais, kai tėvas padovanojo 6 ha savo tėvų žemės. Pats Liutauras Skuduose iš vietinių ūkininkų nusipirko dar 4 ha žemės, įsigijo seną karvidę, vandentiekio bokštą bei siurblinę. Šiuo metu jis turi apie 62 ha nuosavos žemės. Pasak ūkininko, žemės šioje vietovėje nėra labai derlingos, tad pradėjo auginti rugius, avižas ir rapsus, o vėliau – ir energetinius gluosnius. Ateityje yra numatęs plėsti biokuro gamybą. Tuo tikslu planuoja pradėti auginti topinambus, kurių stiebus panaudotų granulėms gaminti, o šakniavaisius – spirito gamybai, kuris toliau būtų maišomas su benzinu.
VGTU jis įgijo bioinžinieriaus specialybę, tyrė biodyzelino gamybos cheminių ir biocheminių metodų palyginimą, kuriant gamybos technologiją. Dabar LŽŪU jis studijuoja doktorantūroje, rengia mokslinį darbą „Biodyzelino gamyba iš atliekų ir poveikis aplinkai“. „Galbūt ateityje fermentai – imobilizuotos lipazės, joms atpigus, bus panaudotos biodyzelinui be atliekų gaminti,“ – svarsto jaunasis mokslininkas.
L. Šimėnas yra apdovanotas Žemės ūkio ministerijos padėkos raštu už sėkmingą ūkininkavimą ir alternatyvaus verslo kūrimą kaime. ES paramą kaimui jis vertina labai palankiai, tik dokumentų ruošimas kiek vargina, jų kiekis jaunajam ūkininkui atrodo per didelis. Šiuo metu mažesniems projektams taikomos supaprastintos paramos teikimo taisyklės, tačiau didiesiems projektams išlieka tokia pati tvarka.
www.alfa.lt inf.