VL žurnalistė Vida Tavorienė
Šalyje daugėja šiaudų granulių gamintojų, tačiau jų pagamintas žaliasis kuras iškeliauja iš Lietuvos. Anksčiau laukuose puvę šiaudai tampa vis paklausesne alternatyvaus kuro žaliava. Tą patvirtina ir granulių gamybos įrangą projektuojanti bei gaminanti Radviliškio mašinų gamykla, ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pardavusi daugiau nei pusę šimto šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengimų komplektų.
Šalyje daugėja šiaudų granulių gamintojų, tačiau jų pagamintas žaliasis kuras iškeliauja iš Lietuvos. Anksčiau laukuose puvę šiaudai tampa vis paklausesne alternatyvaus kuro žaliava. Tą patvirtina ir granulių gamybos įrangą projektuojanti bei gaminanti Radviliškio mašinų gamykla, ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pardavusi daugiau nei pusę šimto šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengimų komplektų.
Gavo papildomų pajamų
Mokslininkų duomenimis, iš Lietuvoje kasmet susidarančių maždaug 4 mln. tonų šiaudų apie pusę galima būtų panaudoti energetikoje ir papildyti vietinio kuro išteklius. Skaičiuojama, kad jei pastatams šildyti naudojamas gamtines dujas pakeistų šiaudai, daugiau nei milijardas litų liktų vidaus rinkoje. Tačiau šis potencialas neišnaudojamas.
Lietuvos ūkininkai neieško, kam parduoti atliekamus šiaudus, o patys imasi alternatyvios veiklos. Panevėžio rajono Ėriškių žemės ūkio bendrovė jau gali įvertinti, ar apsimokėjo investuoti į Radviliškio mašinų gamyklos šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengimus ir imtis „žaliojo“ kuro gamybos.
„Kol kas esame patenkinti – per žiemą gavome papildomų pajamų, įdarbinome žmones. O tai labai svarbu augalininkystės ūkyje, kur šaltuoju metų laiku gamyba nevyksta“, – sakė Ėriškių žemės ūkio bendrovės vadovas Gytis Giedraitis. Bendrovė šiaudų granulių cechą paleido praėjusių metų gruodžio pradžioje, kai visi lauko darbai jau buvo baigti. Ėriškiečiai augina 470 ha cukrinių runkelių, tad darbų užtenka iki žiemos. Ištisą parą pusmetį veikę šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengimai buvo sustabdyti gegužės pabaigoje.
„Darbuotojai išleisti atostogų. Liepą ceche tęsime gamybą“, – paaiškino stambaus augalininkystės ūkio direktorius.
Šiaudų granulių ceche įdarbinta dešimt žmonių, vyrai dirba 4 pamainomis. Per 6 mėnesius pagaminta 2 200 tonų granulių. Tam sunaudota apie 2 500 tonų šiaudų. Ėriškių žemės ūkio bendrovė rinkosi vietos gamintojus. Jų šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengimų komplektas pigesnis nei analogiška vakarietiška technika. Be to, ir dėl įrengimų priežiūros mažiau rūpesčių: čia pat ir atsarginės dalys, ir gamyklos specialistų konsultacijos.
Lietuviškas kuras šildo kaimynus
Šiaudų granulės tinka ir automatizuotoms stambioms katilinėms, ir individualiems namams šildyti. Specialistai tvirtina, kad šiaudai – ekonomiškas kuras, tačiau daug iš lietuviškų šiaudų pagamintų granulių ir briketų keliauja į užsienio šalis. Mūsų šalyje panaudoti atsinaujinantį kurą kol kas kyla dar nemažai kliūčių. Ir Ėriškių žemės ūkio bendrovėje pagamintos granulės Lietuvoje neužsiliko. Pasak G.Giedraičio, kiek pagamino, viskas atsidūrė Lenkijoje. Kaimynai šiaudų granules naudoja ne tik kurui. Dalį produkcijos pakratams pirko žirgynai. Šie prašė po 20 kg sufasuotų granulių pakuočių. Ėriškiečiai viliasi, kad jų investicijos atsipirks, o atsinaujinantis kuras prasiskins kelią ir mūsų šalyje. Šiaudų granulių gamybos cecho įrengimas bendrovei atsiėjo per 900 tūkst. Lt. Be šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrengi¬mų komplekto dar teko nemažai išlaidų pastatui, kur įrengtas cechas, remontuoti. Be to, ketinama įsigyti specialų šiaudų presą, kuriuo bus surenkami šiaudai laukuose.
2 200 ha rapsų ir grūdinių kultūrų auginanti bendrovė šiemet ketina šiaudų pasidairyti ir kaimynų ūkininkų laukuose. G.Giedraitis užsiminė, kad ketinama išbandyti presuoti šieną ir gaminti šieno granules gyvulių pašarui. „Jau yra tai išbandžiusiųjų. Gyvulininkystės ūkiai perka šią produkciją“, – teigė bendrovės vadovas.
Kanadoje granuliuos atliekas
Šiemet Radviliškio mašinų gamykla ir toliau žengia į naujas rinkas. Du šiaudų smulkinimo ir granulių gamybos įrengimų komplektai iškeliavo į Suomiją. Suomiai šiaudų granules naudoja žirgų kraikui. Pernai metais tokie įrengimai buvo sumontuoti bei paleisti ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Lenkijoje, Ukrainoje. Lenkai per pastaruosius metus iš Radviliškio mašinų gamyklos įsigijo dvi dešimtis granulių gamybos įrengimų komplektų.
Lietuviški šiaudų granulių gamybos įrengimai veikia ir Baltarusijoje, Bulgarijoje, Vokietijoje. Iš viso radviliškiečiai yra pardavę daugiau nei pusšimtį tokios įrangos komplektų. Šiemet gamyklos specialistų komanda savo granuliavimo įrangą lydėjo ir į Kanadą. Šioje šalyje jie sumontavo du granulių gamybos komplektus, pritaikytus gaminti granules iš popieriaus bei plastiko atliekų.
www.valstietis.lt inf.
www.valstietis.lt inf.