Straipsniai

Užklausa išsiųsta sėkmingai.

Užklausos forma:

Sutinku, kad mano pateikti asmeniniai duomenys būtų panaudoti atsakant į šią mano užklausą. Taip pat esu informuotas, jog bet kuriuo metu galiu atšaukti šį sutikimą duomenų panaudojimui.

Pieno ūkį keičia į šiaudų granulių gamybą

Kauno r., gegužės 9 d. Ūkininkas Rimantas Vaidotas, išbandęs įvairias žemės ūkio sritis, gyvena permainų laikotarpį. Balandį pradėjo veikti jo įkurtas šiaudų granulių gamybos cechas, jau parduotos pirmosios 250 t produkcijos.

Naują įmonę Boniškiuose R. Vaidotas pradėjo kurti nuo idėjos prisidėti prie gamtos, ekologijos, aplinkos taršos mažinimo. Ši idėja išsiplėtojo ir jis pradėjo gaminti biokurą, išgaunamą iš gamtoje atsinaujinančių išteklių.

Pradėję ūkininkauti Rimantas ir Rita Vaidotai augino bulves, kopūstus, išplėtęs dirbamus laukus, įsigijo 15 karvių. Savo lėšomis pasistatė pieno perdirbimo cechą - gamina varškę, grietinę, sviestą, juos parduoda turguje. Turi daug savų klientų, kurie vertina Vaidotų produktus. „Mes labai stengiamės išsaugoti gerą vardą, gaminame kokybiškus produktus. Pieno ūkis leido mūsų šeimai prasigyventi", - sako ūkininkas.

Šeima dar dirba 60 ha žemės. Ekologiškai augina kviečius, pašarams - miežius, belukštes avižas, kvietrugius.

Rimanto Vaidoto šiaudų granulių cechas pradėjo veikti balandžio 1-ąją

Prie karvių šeima buvo pririšta kiekvieną dieną, apie bendras atostogas prie jūros nebuvo net kalbos. „Mūsų jūra - už namo", - rodo tvenkinį ir šalia stovinčią pirtelę Rimantas. Ritos rankomis puikiai sutvarkyta aplinka yra pelniusi ir apdovanojimų už gražiausiai tvarkomą ūkininkų sodybą. Tad keisti verslo sritį R. Vaidotas nutarė ne tiek dėl galimo pelno, kiek dėl galimybės turėti daugiau laisvo laiko ir poreikio ieškoti naujovių.

Pradėjęs galvoti apie naują verslą, jis metus laiko su sūnumi Mantu, kuris šiuo metu dirba Švedijoje IT specialistu, važinėjo po panašias įmones, skaičiavo, mąstė. Kai įsitikino, kad šiaudų granulių gamyba ne tik ekologiškas, bet ir pelno duodantis verslas, jis kreipėsi į LŽŪKT Verslų plėtros biuro konsultantus, kurie įvertino projekto idėją, įvardijo galimas problemas ir parengė projektą.

2011 m. birželį buvo pateikta paraiška pagal KPP 2007-2013 m. priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos". Gruodį projektas buvo patvirtintas ir ūkininkas gavo ES paramą. Visas cecho įrengimas kainavo 1,6 mln. Lt, ES parama sudarė 60 procentų.

Šiaudų granulių gamybos cechas veikti pradėjo balandžio 1 d. Cechas pajėgus pagaminti 6 tūkst. t granulių per metus (per parą - apie 20-24 t). Ceche per pirmąjį mėnesį buvo pagaminta apie 300 t šiaudų granulių (per parą - apie 18 t) iš kurių 250 t jau parduotos. „Kol kas problemų realizuoti granules nėra, tik dar neįkeliu kojos į rimtą rinką. Daugiausia produkcijos parduodu per tarpininką, kuris savo vardu sufasuoja granules ir veža jas į Suomiją, taip pat Švediją žirgų kraikui. Granules perka ir lenkai bioelektrinėms kūrenti. Nežinau, kodėl lietuviai tuo neužsiima. Lietuvoje dar nepopuliaru ir namus šildyti šiaudų granulėmis", - stebisi R. Vaidotas.

Gražiai sutvarkyta aplinka - darbščiosios Ritos Vaidotienės nuopelnas

Granulių gamybos įrenginys gamintas Radviliškio mašinų gamykloje. R. Vaidotas ceche įdarbino 5 kaimo žmones, jie dirba penkias dienas per savaitę. Žaliavą - šiaudus - naudoja savo ir aplinkinių ūkių. Kai pritrūks šiaudų, granules gamins iš pjuvenų. Labiausiai ūkininkas baiminasi, kad brangs žaliava. Metams reikia apie 6 tūkst. t šiaudų per metus. Jų kaina skirtinga: žemdirbiai, dirbantys su sena technika, neturintys smulkintuvų, šiaudus iš laukų leidžia išsivežti dykai, o kiti prašo net 50-60 Lt/t. Jų supresavimas, atvežimas kainą dar padidina maždaug 30 Lt/t. O norint dirbti pelningai, pasak Rimanto, žaliavos kaina neturi viršyti 80 Lt/t.

Naujajame ceche taip pat yra galimybė gaminti ir pjuvenų granules iš medienos. Jeigu granulių verslas seksis, R. Vaidotas žada atsisakyti kitos žemės ūkio veiklos. Ūkininkas jau gerokai sumažino karvių skaičių - iš 15 liko tik 5. Dėl ateities apsispręsti žada dar šiemet, atsižvelgdamas į granulių gamybos cecho veiklos rezultatus. „Kai matysiu, ar naudingas šis verslas, tada spręsiu, kaip elgtis toliau. Galbūt šis granulių verslas - tik gražios kalbos? Kol kas tikiu šio verslo perspektyva", - teigia Rimantas.

Mano Ūkis inf.

0